Úvod Recenzie kníh

Recenzie kníh

Názov knihy: Napätosť a deformácia v zdravej a patologickej krčnej chrbtici

Autor: Lukáš Čepek

Nakladateľstvo: Technická univerzita v Liberci

Mesto: Liberec

Rok vydania: 2007

Počet strán: 39

ISBN: 978-80-7372-160-2

Cena : nedá sa bežne zakúpiť, iba knižnice

 

Anotácia

"Chrbtica je osový orgán pohybového aparátu ľudského tela. Je oporným orgánom pre vzpriamenú chôdzu a súčasne chráni svojím spinálnym kanálom miechu a je korene. Segmentálne usporiadanie umožňuje výsledný značný pohybový rozsah, ktorý sa odohráva najmä dolnou krčnou chrbticou a Th-L prechodom." (z úvodu publikácie)

 

Naša recenzia

Publikácia je tézou dizertačnej práce, tzn. že ju napísal doktorand, teda človek, ktorý sa veľmi podrobne zameriava na určitú problematiku. Doktorand najprv popisuje anatómiu a stabilitu krčnej chrbtice, potom predkladá prehľad poranení hornej krčnej chrbtice. Podrobnejšie popisuje fraktúru dens axis a jej operačné prístupy, ktoré porovnáva. Tiež vo svojej práci približuje biomechaniku fraktúr typu dens axis, tvorbu geometrických modelov, posúdenie jednotlivých metód tvorby geometrie, kontaktné úlohy, osovú silu v skrutke pri osteosyntéze dens axis, interakciu kortikálnej skrutky a kostného tkaniva, analýzu zaťažovania druhého krčného stavca, analýzu pohybovej stability osteosyntézy dens axis. Nakoniec rozoberá výsledky a všetko zhrňuje v prehľadnom závere. Z názvu a samozrejme tiež z podstaty knihy (téza dizertačnej práce) je zrejmé, že publikácia ma vysoko odborný ráz. Téza splňuje všetko, čo je potrebné  dodržať pri písaní odborného textu. Pre tých čitateľov, ktorí sa vyznajú v obore a pre ktorých je tiež táto kniha určená, to je prehľadné, doplnené početnými obrázkami aj röntgenovými snímkami. V závere publikácie nájdete materiály, z ktorých bolo čerpané. Pre odborných čitateľov bude táto publikácia iste veľkým prínosom.

 

Názov knihy: Informácie a rady lekára: Bolesť chrbta

Autor: Malcolm Jayson

Nakladateľstvo: Grada Publishing

Mesto: Praha

Počet strán: 80

ISBN: 80-247-0089-1

cena: 149 Kč

 

Anotácia

"Väčšina z nás si už nejakú tú bolesť chrbta pretrpela. Obvykle ide o nepríjemný, avšak veru nie príliš vážny problém, spôsobený nejakým druhom mechanického namáhania alebo poškodenia chrbta, ktorý sa pomerne rýchlo zlepší. Prinajmenšom čiastočnou príčinou  môže byť zlé držanie tela, prílišná námaha a problém opotrebovania." (z úvodu knihy)

 

Naša recenzia

V úvode knihy zoznamuje autor svojich čitateľov s tým, ako funguje chrbtica. Pomocou obrázkov je tu popísaná stavba chrbtice a jeho nervová sieť. Ďalej sa kniha zameriava na niektoré bežné problémy s chrbtom, ktoré občas môže mať každý z nás. Zaoberá sa posunutými platničkami, ischiazom, bedrovou spondylózou, popisuje lumbago, problémy s nervami kokcygodýniou atď. Nasledujúca kapitola sa zoberá už liečbou bolesti chrbta a opakujúcimi bolesťami chrbta. V knihe sa tiež dozviete, ako chrániť svoj chrbát. Autor sa zaoberá zlepšením držania tela, vhodným sedením, správnou obuvou, správnym zdvíhaním predmetov, vhodným spaním, udržiavaním fyzickej kondície... Tiež sa venuje tomu, ako môžu vznikať trvalé bolesti chrbta a liečbe tejto bolesti. Získate informácie o stanovení diagnózy, metódach vyšetrení (röntgen, počítačová tomografia...). Okrem liečby popisuje autor a niektoré cvičenia, ktoré sú na bolesť chrbta vhodné. Približuje aj doplnkovú liečbu (akupunktúru) a takisto chirurgickú liečbu a intenzívnu rehabilitáciu. Kniha je veľmi pekne štruktúrovaná a dobre sa číta. Je v nej mnoho obrázkov a fotografií, ktoré celú problematiku čitateľovi ešte viac vysvetlí. Okrem toho, na konci každej kapitoly nájdete kľúčové body, takže máte prehľad základných informácií. Na konci knihy nájdete užitočné kontakty na lekárov a rôzne centrá zaoberajúce sa bolesťami chrbta. Je tu tiež prehľadný register.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Krčná chrbtica.sk
Kontakty