Úvod Príbehy čitateľov

Príbehy čitateľov

Príbehy našich čitateľov...

 

OTÁZKA :

Martina, 31 rokov

Od detstva trpím bolesťami hlavy, hlavne po ráne. Keď sa zobudím, cítim tupú bolesť hlavy, niekedy mám závrate a stuhnuté ramená. Často musím užívať analgetiká, niekedy mi však ani nezaberajú. Zverila som sa obvodnej lekárke a tá mi povedala, že pôjde pravdepodobne o Migrénu. Pre istotu ma odoslala na odborné vyšetrenie na neurológiu. Tam som absolvovala rôzne vyšetrenia, napr. očného pozadia, EEG, röntgen hlavy a krčnej chrbtice. Všetko sa zdalo byť v norme, len na röntgene sa ukázala blokáda krčnej chrbtice. Neurológ mi povedal, že bolesti hlavy sú spôsobené práve krčnou chrbticou. Blokády môžu nastať nesprávnym držaním tela, prílišným vyťahovaním hlavy dopredu (tzv. učiteľským krkom). Samozrejme aj zlá poloha tela pri spánku tomu napomáha. Dostala som lieky (opäť prevažne analgetiká), chodila som na rehabilitácie, no aj tak, bolesti hlavy sa stále vracajú. Môže mi niekto poradiť?

 

ODPOVEĎ :

Dobrý deň. Bolesti hlavy spôsobené krčnou chrbticou sú jedny z najčastejších. Ide skutočne o dlhoročný zlý návyk držania tela, kedy sa ramená a hlava chýlia viac dopredu. Liečba je zložitá, pretože zvyk je železná košeľa a málokto je schopný držať telo a hlavu vzpriamene. Často tomu aj neblaho napomáha práca, napr. pri počítači. Je nutné zapojiť pevnú vôľu a trpezlivosť, zmeniť životný štýl. Každodenne zaradiť pár cvikov na precvičenie hybnosti krčnej chrbtice, pri stuhnutosti nahrievať ramená a chrbticu horúcou sprchou, naučiť sa sedieť a chodiť vzpriamene. Pred usnutím skontrolovať, či je vankúš len pod hlavou tak, aby udržal hlavu v osi. Zároveň zarovnať a uvoľniť chrbát a ramená, sťahovať ich skôr dozadu a dolu. Nikdy by sa nemalo usínať s vytiahnutými ramenami, okolité svaly sa tak dostanú do spazmu (kŕča) a to môže spôsobiť blokádu krčnej chrbtice, ktorá sa ráno prejaví stuhnutosťou a silnou bolesťou hlavy.

K nácviku rovného držania tela je možné zakúpiť rôzne ortopedické pomôcky, ktoré chrbticu fixujú. Dôležité je však udržiavať svaly, ktoré držia chrbticu v dobrej kondícii a dĺžke. To je možné len pravidelným a cieleným cvičením. Podpornou liečbou môžu byť aj rôzne doplnky stravy, ktoré dodávajú potrebné minerály a uvoľňujú stuhnuté svalstvo. Cesta od bolesti je dlhá a tŕnistá, je to však lepšie než trpieť a pohltať prášky.


Diskuse (1 komentář)

jozo 26, (24. 03. 2011 18:31) Reagovat
Dbry den moze mi niekto prosim vas poradit,uz dlhsie mi nieco vadi v hrdle mam urobene vysetrenie stitnej zlazy,je v poriadku,mam aj vysetenie u gastroenterologa nasiel my helikobaktera ale inac vsetko v poriadku este mi robili rentgen s kontrasnou latkou to bolo v poriadku.Neviem co mam roit,niekto mi povedal ze to moze byt od krcnej chrbtice,za radu dakujem.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Krčná chrbtica.sk
Kontakty